Belgjika merr vendimin ekstrem: Mjekët në punë edhe nëse janë me koronavirus...

Bota
Belgjika merr vendimin ekstrem: Mjekët në punë edhe nëse

Mjekëve në qytetin belg të Liège u është kërkuar të vazhdojnë punën edhe nëse kanë koronavirus mes një rritje të rasteve dhe shtimit të shtrimeve në spital.

Rreth një e katërta e stafit mjekësor atje thuhet se janë të sëmurë me Covid-19, sipas BBC.

Deri më tani, 10 spitale kanë kërkuar që personeli që ka rezultuar pozitiv por nuk ka simptoma, të vazhdojë të punojë.

Kreu i Shoqatës belge të sindikatave mjekësore tha për BBC se ata nuk kishin zgjidhje tjetër nëse do të donin të parandalonin shembjen e sistemit spitalor brenda ditësh.

Dr Philippe Devos pranoi se ekzistonte një rrezik i dukshëm i transferimit të virusit tek pacientët.

Një në tre persona të testuar rezulton pozitiv me virusin në qytetin belg lindor.

Spitalet po transferojnë pacientë diku tjetër dhe po anulojnë operacionet jo urgjente, disa ditë pasi Ministri i Shëndetësisë, Frank Vandenbroucke, paralajmëroi se vendi ishte afër një "cunami" të infeksioneve ku autoritetet "nuk kontrollojnë më atë që po ndodh".

Vendimi vjen ndërsa qeveritë në të gjithë Evropën përpiqen të trajtojnë valët e reja të infeksioneve të koronavirusit.

ME TE LEXUARAT