Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Spanja/ Qeveria shpall gjendjen e jashtëzakonshme 6 mujore dhe shtetrrethim mbarëkombëtar

Qeveria spanjolle ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme gjashtëmujore dhe ka urdhëruar një shtetrrethim mbarëkombëtar, ndërsa italianët janë këshilluar fuqimisht të qëndrojnë në shtëpi pasi të dy vendet vendosin kufij të ashpër në lëvizjet e njerëzve në një përpjekje të dëshpëruar për të përmbajtur valën e dytë të koronavirusit.

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sánchez, tha se kabineti i tij kishte miratuar një gjendje të jashtëzakonshme të Dielën në mëngjes që do të qëndrojë në fuqi deri më 9 maj 2021.

Dekreti do të lejojë qeveritë rajonale të Spanjës të urdhërojnë një shtetrrethim brenda natës për të filluar nga ora 11:00 deri në 6 të mëngjesit, ose për të filluar dhe përfunduar dhe orë më parë ose më vonë. Zona e vetme e Spanjës e përjashtuar nga shteti i ndaluar është ishujt Kanarie për shkak të asaj që Sanchez e quajti “situata shumë pozitive epidemiologjike atje”.

Javën e kaluar, Spanja u bë vendi i parë i Evropës perëndimore që regjistroi më shumë se 1 milion infeksione Covid – edhe pse Sánchez tha të Premten e kaluar se studimet sugjeruan se numri real ishte tre herë më i lartë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet