Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Formula 1/ Hamilton hyn në histori, thyen rekordin e Schumacher

Luis Hamilton fiton garën e Formula 1 në pistën e Portugalisë dhe thyen rekordin e Mikeal Schumacher. Kjo ishte një fitore e madhe që bën Hamilton të hyjë në librat e historisë së Formula 1.

Fitorja në Autódromo Internacional do Algarve do të thotë që Hamilton tani, në mënyrë të pabesueshme, ka përfunduar me pikë në 45 gara me radhë. Kjo dëshmi jo vetëm për aftësitë e tij, por për mbizotërimin në terma të besueshmërisë që Mercedes ofron në krahasim me rivalët e tyre. Dështimi i tij i fundit për të përfunduar ishte në Grand Prix (Çmimin e Madh) të Austrisë në korrik 2018.

Në lidhje me këtë rekord fituesi i garës thotë: “Sot ishte e vështirë. Gjithçka kishte të bënte me temperaturat, dhe e parapërgatita konfigurimin. Kemi pasur disa të rrëshqitura në fillim. Në kthesën e shtatë, unë pata një moment të madh parakalimi, kështu që u i tërhoqa pash pas masivisht … E dija që mund të kthehesha më vonë”.

Për thyerjen e rekordit të fitimeve të Schumacher: “Do të duhet pak kohë që ajo të harrohet plotësisht. Unë jam akoma shumë në modën e garës mendërisht … Nuk mund t’i gjej fjalët për momentin”.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet