Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

E rëndë/ Sulmi terrorist në shkollën private vret 6 fëmijë dhe dhjetra të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Kamerun pasi disa persona të armatosur sulmuan një shkollë private duke vrarë disa fëmijë dhe duke plagosur disa të tjerë.

Mediat ndërkombëtare kanë bërë të ditur se gjithsej kanë humbur jetën 6 fëmijë të moshave nga 12-14 vjeç.

Paraprakisht dyshohet se autorë të sulmit janë pjesëtarë të grupeve për ndarjen e Anglophone. Megjithatë kjo nuk është konfirmuar ende.

Disa zona të Kamerunit janë përfshirë në një konflikt pasi kërkojnë pavarësinë. Të tillë janë edhe grupet Anglophone që kërkojnë ndarjen që prej 2016-s. Ata thonë se shumica e njerëzve që flasin frëngjisht i kanë marxhinalizuar ata që flasin anglisht.

Sa i përket ngjarjes së rëndë, ajo ndodhi në shtunën në mesditë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet