Greqia "heq bllokadën" dhe jep lajmin e mirë: Jemi pro anëtarësimit të Shqipërisë në BE

Aktualitet
Greqia "heq bllokadën" dhe jep lajmin e mirë: Jemi pro

Greqia duket se ka shprehur publikisht mbeshtetjen e saj ne lidhje me integrimin e Shqiperise ne BE, nje element me te cilin Athina ka luajtur shpesh per te plotesuar kerkesat e saj ne politiken zyrtare ndaj Tiranes.

Pas ketij qendrimi duket se Shqipëria është gjithmonë dhe më pranë çeljes së negociatave me Bashkimin Europian.

Lajmi vjen nga Greqia e cila mbështet fuqimisht të ardhmen europiane të Shqipërisë duke vlerësuar reformat dhe plotësimin e kushteve.

“Greqia mbështet pranimin e Shqipërisë në BE, por sigurisht që pret që vendi fqinj të marrë të gjitha hapat e nevojshëm për t’u bërë një anëtar i plotë i familjes Europiane për të mirën e popullit shqiptar”, tha Kryetari i Komitetit Parlamentar të BE, Manoli Kefalogiannis.

ME TE LEXUARAT