Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Apeli i 100 shkencëtarëve në Itali: Merrni masa drastike në 2-3 ditët e ardhshme për të shmangur fatalitetet

Presioni mbi qeverinë italiane për të miratuar masa të tjera kufizuese për valën e dytë të koronavirusit është në rritje. Sot thirrja ngrihet fuqimisht nga 100 shkencëtarë që i kanë shkruar një letër të hapur Presidentit të Republikës Sergio Mattarella dhe Kryeministrit Giuseppe Conte duke kërkuar “masa drastike në 2-3 ditë” për të parandaluar qindra vdekje në ditë.

Ky është apeli i nisur sot nga mbi 100 njerëz të shkencës. “Si shkencëtarë, studiues, profesorë universiteti, ne besojmë se është e drejtë dhe urgjente të shprehim shqetësimin tonë më të thellë në lidhje me fazën aktuale të përhapjes së pandemisë Covid-19”, shkruajnë studiuesit, duke iu referuar vlerësimeve të lëshuara nga fizikani Giorgio Parisi, sipas të cilave dyfishimi i vdekjeve që po vërehet çdo javë mund të çojë shpejt në 400-500 vdekje në ditë.

Studiuesit ndajnë propozimin e Parisit për të “marrë masa të rrepta dhe drastike në dy ose tre ditët e ardhshme” dhe “pajtimi i nevojshëm i nevojave të ekonomisë dhe mbrojtja e vendeve të punës me ato të përmbajtjes së përhapjes së infeksionit tani duhet t’i japin rrugë nevojës së ngutshme për të ruajtur të drejtën për shëndetin individual dhe kolektiv të parashikuar në nenin 32 të Kartës Kushtetuese si i paprekshëm”.

Në të njëjtën kohë mbërrin edhe thirrja e alarmit e anestezistëve. “I druhemi dyfishimit të shtrimeve në kujdesin intensiv brenda 15 ditësh, nëse kurba e infektimit mban trendin aktual dhe në pritje të efekteve të masave nga dekreti fundit: kjo do të jetë pika e thyerjes dhe momenti kur do të hyjmë në krizë sepse stafi i disponueshëm i anestezistëve-reanimatorëve nuk do të jetë i mjaftueshëm për të përballuar emergjencën”, tha Alessandro Vergallo, presidenti i anestezistëve italianë.

“Pa masa të forta, vdekjet nga Covid-19 mund të kalojnë 400 në dy javë. Në 20 ditët e fundit numri i rasteve është dyfishuar çdo javë dhe numri i vdekjeve filloi të dyfishohej, me një vonesë prej 7 ditësh krahasuar me rastet pozitive”, theksoi fizikanti Giorgio Parisi, nga Universiteti “La Sapienza” i Romës.

“Ajo që duket e sigurt është se nga numri i rasteve sot mund të gjurmojmë numrin e vdekjeve në një javë. Duke marrë parasysh këtë trend në rritjen e epidemisë, një rritje proporcionale e shtrimeve në spitale në institucionet e kujdesit intensiv është gjithashtu e parashikueshme dhe në këtë mënyrë do të ekzistonte rreziku i kolapsit të sistemit shëndetësor”, shtoi ai.
“Nëse masat do të ishin shumë të forta, pas 10 deri në 15 ditë rastet mund të zvogëloheshin”, përfundoi ai.(burimi:ballkanweb)

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet