Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Turqia nuk ndalet, planifikon të dërgojë në Kretë anijen Oruc Reis

Turqia do të vijojë kërkimet në Mesdheun Lindor, kësaj radhe në jug të Kretës. Duket se Ankaraja zyrtare është e sigurt për të vijuar kërkimet për gaz dhe naftë përgjatë gjithë kufirit detar me Greqinë.

Zv.presidenti grek, Fuat Oktay thotë se Turqia është në të drejtën e vet pasi kërkimet në jug bazohen në marrëveshjen ekonomike ekskluzive me Libinë, teksa shton se anijet turke do të lundrojnë vetëm në zonat që i lejohet.

Ndërkohë afër ishullit grek Kastellorizo, aty ku po lundron ditët e fundit anija turke ”Oruc Reis” tensionet janë rritur pasi dhe forcat greke janë në gatishmëri.

Tashmë prej kohësh tensionet vijojnë, me Turqinë që synon gazin dhe naftën në Mesdheun Lindor, dhe Greqinë që kërkon mbështetjen e perëndimit për të zmbrapsur anijet turke larg ishujve kufitarë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet