Vetura më e shpejtë në botë arrin 490 km/orë

Teknologji
Vetura më e shpejtë në botë arrin 490 km/orë

KPVM-TV njoftoi se këtë fundjavë u thye rekordi për shpejtësinë e zhvilluar nga një veturë.

Rekordin e kishte vetura Koenigsegg, rekord i vendosur në vitin 2017, dhe gjithçka që u regjistrua nga një aparat fotografik nga një helikopter dhe një avion i vogël që ndiqte veturën.

Të kujtojmë, Koenigsegg Agera RS kaloi nëpër Nevada me një shpejtësi mesatare prej 447 km/orë (maksimumi ishte 457 km/orë), ndërsa SSC Tuatara garoi edhe më shpejt, dmth deri në 490 km/orë.

Një nga informacionet gjithashtu thotë se është më shumë se 490, por kjo nuk është konfirmuar.

Është vlerësuar se SSC Tuatara mund të arrijë 312 mph, ose deri në 502 km/orë. /Telegrafi/

ME TE LEXUARAT