Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Paralajmërimet për luftë të Kinës, SHBA nxjerr flotën e avioneve bombardues

Ushtria amerikane bëri një prezantim force disa ditë më parë kur nxorri në pistën e bazës ajrore të “Barksdale” në Luisiana flotën e avionëve të saj bombardues B-52.

Një grup prej 8 avionësh “Boeing Stratofortress” u fotografuan më 14 tetor në atë që quhet “Parada e Elefantëve”, e cila nënkupton vendosjen e këtyre gjigantëve ajrorë në resht që nisen njëri pas tjetrit në intervale kohore të vogla.

Ushtria amerikane ka dhënë shumë pak detaje për këtë stërvitje, por mësohet se avionët u ulën më pas në bazën tjetër ajrore të Dakotës së Veriut.

Ky ushtrim force vjen disa ditë më pas deklaratës së presidentit kinez Xi Jinping, i cili iu kërkoi ushtarëve të tij të përgatiten për luftë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet