Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Konflikti Armeni-Azerbajxhan, shkon në 729 numri i të vdekurve

Ministria e Mbrojtjes e rajonit të Nagorni-Karabah tha të hënën se kishte regjistruar edhe 19 viktima të tjera në mesin e ushtrisë së saj, duke e çuar numrin e të vdekurve ushtarakë në 729 gjithsej, që kur luftimet me forcat azere shpërthyen më 27 shtator.

Luftimet janë shtuar në nivelin më të keq që nga vitet 1990, kur u vranë rreth 30 000 njerëz.

Edhe njëherë, në rajonin e diskutueshëm të Nagorni – Karabakut nisën përplasjet historike e tradicionale mes Azerbajxhanit dhe Armenisë.

Azerbajxhani e kontrollon territorialisht këtë rajon, ndërsa armenët etnikë janë ata që realisht drejtojnë në Karabak.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet