Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Zyrtarisht në karantinë/Italia miraton paketë e re 4 miliardë euro

Koalicioni qeverisës, i udhëhequr nga partia anti-estabilisment, Lëvizja 5 Yje dhe partia e qendrës së majtë PD, ranë dakord për një version paraprak të paketës stimuluese, tha një burim qeveritar, duke mos zbuluar detajet përfundimtare.

Ndër masat për të mbështetur sistemin shëndetësor dhe arsimor, qeveria do të krijojë një fond prej 4 miliardë eurosh (4.7 miliardë dollarë) për të kompensuar kompanitë e goditura më keq nga bllokimet e koronavirusit.

Buxheti gjithashtu shtrin skemat e përjashtimeve të përkohshme për kompanitë me punëtorë që punojnë dhe ofron ulje taksash për të mbështetur punësimin në jugun e varfër të vendit.

Kryeministri italian Giuseppe Conte pritet të Dielën të njoftojë gjithashtu masa të reja për të frenuar rritjen e qëndrueshme të rasteve COVID-19 gjatë javëve të fundit.

Një nga vendet evropiane më i goditur nga pandemia, Italia ka parashikuar një tkurrje ekonomike 9% për vitin 2020 dhe një deficit buxhetor që barazohet me 10.8% të prodhimit të brendshëm bruto.

Paketa ekspansioniste pritet të mbajë deficitin e Italisë vitin e ardhshëm në 7% të prodhimit ekonomik, nga një parashikim prej 5.7% në prill, duke pasqyruar shpenzimet shtesë. Italia ka parashikuar rritje ekonomike me 6% në 2021.

“Masat zgjeruese vitin e ardhshëm do të arrijnë 40 miliardë euro, duke përfshirë hua të lira dhe grante nga Fondi i Rimëkëmbjes së Bashkimit Evropian, u tha ministri i Financave, Gualtieri ligjvënësve këtë muaj.

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet