Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Vatrat e infeksionet, 3 qytetet që mbajnë “rekordin” në Shqipëri

Specialistët e Shëndetit Publik paralajmëruan se me uljen e temperaturave do të rritet numri i të infektuarve me Covid-19. Për të frenuar përhapjen masive, qeveria ka vendosur që të mbahen maskat edhe në ambiente të jashtme, duke vendosur edhe masa ndëshkimore me gjobë në rast shkelje.

Ndërkohë, ditët e fundit në vendin tonë janë regjistruar shifra të larta të të infektuarve me Covid-19. Ministria e Shëndetësisë njoftoi dje se në 24 orët e fundit janë kryer 1289 testime, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 273 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.

Nga të dhënat zyrtare rezulton se Tiranë është vatra kryesore e infeksionit, me 3176 raste aktive. Mirëpo, ekspertët besojnë se numri i të infektuarve është më i lartë, pasi një pjesë e mirë e të prekurve e kalojnë Covid-19 në shtëpi pa u testuar, ose janë asimptomatikë.

Pas kryeqytetit, Durrësi është qyteti që ka numrin më të lartë të të infektuarve aktivë, ndjekur nga Shkodra.

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3176
Durrës 651
Shkodër 451
Fier 364
Korçë 356
Lezhë 324
Elbasan 265
Vlorë 231
Berat 182
Kukës 165
Dibër 84
Gjirokastër 76

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet