Covid/ 281 raste të reja dhe 3 viktima në 24 orë

Aktualitet
Covid/ 281 raste të reja dhe 3 viktima në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur përditësimin e situatës Covid në 24 orët e fundit.

Situata vijon të mbetet në shifra të konsiderueshme, ndërsa raportohen 281 raste të reja infektimesh dhe 3 viktima.

Janë kryer 1276 testime në 24 orët e fundit, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 281 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.

Janë shëruar 70 qytetarë, duke e çuar në 10,071 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

151 raste në Tiranë,

30 raste në Korçë,

18 raste në Fier,

14 raste në Elbasan,

12 raste në Pogradec,

7 raste në Lezhë, Mirditë, Kuçovë,

5 raste në Kavajë, Kamëz,

4 raste në Berat

3 në Devoll

2 raste në Durrës, Vlorë, Rrogozhinë, Roskovec, Cerrik,

1 rast në Shkodër, Kurbin, Mallakastër, Librazhd, Gjirokastër, Peqin, Kolonjë, Maliq.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 256 pacientë, 25 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 61 vjeçar nga Lezha, një 81 vjeçare nga Tirana, një 87 vjeçar nga Elbasani.

COVID-19 – Statistika (18 Tetor 2020)

Raste të reja ditore 281

Të shëruar ne 24 orë 70

Humbje jete në 24 orë 3

Testime ditore 1,276

Testime totale 107,369

Raste pozitive 17,055

Raste të shëruara 10,071

Raste Aktive 6,533

Humbje jete 451

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3281

Durrës 653

Shkodër 452

Fier 383

Korçë 397

Lezhë 338

Elbasan 279

Vlorë 233

Berat 191

Kukës 165

Dibër 84

Gjirokastër 77

ME TE LEXUARAT