Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

OBSH jep alarmin: Vdekjet do të pesëfishohen në Europë

Vdekjet ditore të koronavirusit në Evropë mund të arrijnë katër ose pesë herë kulmin e tyre në prill, pa kundërmasa efektive, ka thënë Organizata Botërore e Shëndetësisë, pasi nëntë vende të tjera raportuan numër rekord të infeksioneve të reja.

Dr Hans Kluge, drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, tha të enjten se Evropa kishte regjistruar numrin e saj më të lartë javor të rasteve të reja Covid-19 ndërsa virusi u përhap përsëri me shpejtësi në të gjithë kontinentin.

“Situata epidemiologjike në zhvillim në Evropë ngre shqetësim të madh: rastet e përditshme janë rritur, pranimet në spital janë rritur dhe Covid është tani shkaku i pestë kryesor i vdekjeve” në rajon, duke vrarë më shumë se 1.000 njerëz në ditë, tha ai.

Por Kluge tha se kishte arsye për optimizëm sepse situata nuk ishte e njëjtë si gjatë valës së parë të pandemisë dhe kontrollet më të forta të futura nga shumë vende evropiane këtë javë mund të shpëtonin qindra mijëra jetë.

“Ne jemi duke regjistruar dy deri në tre herë më shumë raste në ditë krahasuar me Prillin, por pesë herë më pak vdekje, dhe pranimet në spital po marrin dy deri në tre herë më shumë për të dyfishuar,” tha ai.

“Pandemia sot nuk është pandemia dje – jo vetëm për sa i përket dinamikës së transmetimit të saj, por edhe në mënyrat se si jemi pajisur tani për ta përballuar atë.”

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet