Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Kompania amerikane kërkon autorizim për vaksinën që ka krijuar

Kompania farmaceutike amerikane Pfitzer pritet që të kërkojë autorizim për aplikim të vaksinës që ka krijuar kundër COVID-19.

Në një deklaratë Presidenti i kompanisë, Albert Bourla tha se nëse vaksina do të plotësojë të treja kriteret që ka atëhere mund të aplikojnë për autorizim.

” Më lejoni të jem i qartë, duke supozuar të dhënat pozitive, Pfizer do të jetë në gjendje të aplikojë për Autorizimin e Përdorimit Emergjent në SHBA, menjëherë pasi të konfirmohet siguria e saj javën e tretë të Nëntorit.

Të gjitha të dhënat që përmbahen në kërkesën tonë në SHBA do të rishikohen jo vetëm nga vetë shkencëtarët e FDA-së, por edhe nga një panel i huaj ekspertësh të pavarur në një takim të mbajtur publikisht të thirrur nga agjencia.”

Në të gjithë botën vazhdojnë përpjekjet për të krijuar një vaksinë efektive anti-covid.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet