Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

I dashuri e futi në kurth dhe e përdhunoi me shokët, dënohen me vdekje

Pesë burra që përdhunuan në grup një vajzë 15-vjeçare janë dënuar sot me vdekje në Bangladesh, vetëm disa ditë pasi vendi miratoi dënimin kapital për rastet e përdhunimit.

Dënimi u dha në rrethin verior të vendit të Tangail nga një gjykatë speciale e ngritur për t’u marrë me rastet e abuzimit ndaj grave dhe fëmijëve.

Prokurori Nasim Ahmed tha se i dashuri i viktimës e çoi atë në një lumë ku ajo u përdhunua nga ai dhe dy shokë. Dy të tjerë i ndihmuan.

“Të pesë u shpallën fajtorë dhe janë dënuar me vdekje,” tha Ahmed për AFP .

Rasti shënon dënimin e parë që kur qeveria e Kryeministrit Shejh Hasina vendosi këtë javë dënimin me vdekje për përdhunimin.

Më herët, përdhunimi nga një shkelës i vetëm ishte dënuar me burgim të përjetshëm.

Javën e kaluar demonstratat shpërthyen në të gjithë vendin pasi pamjet tronditëse të një grupi burrash që zhvisheshin dhe sulmonin një grua u bënë virale në mediat sociale.

Zemërimi kombëtar për këtë çështje po ziente që nga muaji i kaluar, kur anëtarët e krahut studentor të partisë në pushtet u arrestuan dhe u akuzuan në një rast të veçantë përdhunimi.

Protestuesit në kryeqytetin, Daka, dhe gjetkë kanë kërkuar dënime më të ashpra, gjyqe më të shpejta dhe fundin e asaj që ata e shohin si një kulturë të mosndëshkimit për krimet seksuale.

Si përgjigje, kabineti i vendit miratoi këtë javë një rritje në dënimin maksimal në rastet e përdhunimit deri në vdekje nga burgimi i përjetshëm.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet