Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

COVID/ Drejtori i Agjencisë Europiane të Barnave: Vaksina s’është fundi i pandemisë, do të duhet edhe…

“Ardhja e vaksinës është fillimi i fundit të pandemisë, por nuk është fundi. Kjo do të thotë që pas një viti që kemi vaksinën të disponueshme, do të shohim rënie të konsiderueshme të pandemisë”. Kjo u deklarua nga drejtori ekzekutiv i Agjencisë Evropiane të Barnave (EMA) Guido Rasi.

“Në fillim nuk do të jetë e mundur të bëhet pa maska dhe distancimin social. Do të jetë e mundur të bëhet pa to kur të kemi të dhënat e para mbi efektivitetin e vaksinës”, shtoi ai.

Ai tha se do të jetë e nevojshme të vlerësohet “përbërja midis efikasitetit dhe rendimentit në praktikë reale, kur do të shohim se sa njerëz i përgjigjen vaksinës, sa intensive është dhe sa zgjat. Do të duhen të paktën gjashtë muaj për t’u kuptuar”.

“Është shumë e vështirë, pothuajse e pamundur, të bësh vaksinën deri në vitin 2020. Unë do të thoja që viti i vaksinës do të jetë 2021 dhe shpresojmë të jetë viti i më shuam se një vaksine”, tha Rasi.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet