Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

BE fut 7 ministra sirianë në listën e zezë, bllokohen edhe pasuritë e tyre

Bashkimi Evropian (BE) njoftoi sot se shtatë ministra të qeverisë siriane janë futur në listën e zezë. BE i cilëson ata përgjegjës për shtypjen e përgjakshme të regjimit të Bashar al-Assad.

Kryeministri Husein Arnous ka qenë në listën e zezë të BE-së që nga viti 2014.

Evropianët kanë shtuar emrat e ministrave të financave, drejtësisë, tregtisë, transportit, kulturës, arsimit dhe ujit në listat e tyre të zeza. Të gjithë atyre u ndalohet lëshimi i vizave dhe pasuritë e tyre janë ngrirë në BE.

Lista tani përfshin 280 emra dhe 70 subjekte.

BE vendosi në 2011 “një embargo të naftës, kufizime në investime të caktuara, ngrirje të pasurive të mbajtura nga banka qendrore siriane në BE dhe kufizime në eksportet e pajisjeve dhe teknologjisë që mund të përdoren për shtypjen e brendshme, si dhe pajisje dhe teknologji për monitorimin ose përgjimin e komunikimeve përmes internetit ose komunikimeve telefonike “.
Sanksionet e BE hynë në fuqi më 1 dhjetor 2011 dhe janë subjekt i rishikimit vjetor.

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet