Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Tre diej shfaqen në qiellin kinez si pasojë e një fenomeni të rrallë

Banorët e një qyteti kinez janë mrekulluar pasi kanë parë në qiell të shfaqen tre diej në të njëjtën kohë.

Iluzioni optic zgjati 3 orë këtë mëngjes në Mohe, qyteti më verior në afërsi të kufirit me Rusinë.

Spektakli është shkaktuar nga një fenomen natyror i njohur si ‘qeni dielli’ dhe rrallë ndodh në Kinë, sipas ekspertëve.

Skena mahnitëse ndodhi nga ora 6.30 në 9.30 në qytetin Mohe të Tuqiang. Mohe është pjesë e rajonit Daxing’anling të Provincës Heilongjiang në veri-lindje.

Ishte një nga ndodhitë më të gjata të qenve të diellit në zonë në vitet e fundit, tha Brigada e Zjarrfikësve Daxing’anling në një postim në mediat sociale ndërsa ndau një video të pamjes.

Qentë e diellit ndodhin kur rrezet e diellit kalojnë përmes kristaleve të akullit në lartësi të lartë në retë. Fenomeni quhet ndryshe ‘parhelion’.

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet