Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Studimi/ Uraganët e fuqishëm e kanë origjinën mijëra milje larg vendit që godasin

Uraganët e tërheqin fuqinë e tyre shkatërruese nga ngrohtësia e oqeanit, por origjina e shumë prej këtyre stuhive mund të gjendet në një shkretëtirë mijëra milje nga vendi ku ato shkaktojnë dëme.

Higgins është një nga 51,000 banorët në St Thomas që panë ishullin e tyre në Karaibe të shkatërruar nga uragani i fuqishëm i Kategorisë Pesë në 6 Shtator 2017. Katër ditë më vonë Uragani Irma bëri një zbarkim të dytë në bregdetin e Florida, ku dëmi që shkaktoi e bëri atë më të kushtueshmin uragan që shteti kishte përjetuar ndonjëherë, dhe i pesti më i kushtueshëm në historinë e SHBA.

Origjina e kësaj stuhie, megjithatë, mund të gjurmohet më shumë se 3,700 milje (5,955 km) nga lindja e Florida.

Një javë më parë, në fund të gushtit të gushtit 2017, një sistem me presion të ulët ishte formuar mbi arkipelagun e Kepit të Verës në brigjet e Afrikës Perëndimore.

Ndërsa u largua nga ishujt dhe përtej Atlantikut, ajo mblodhi forcë, së pari duke u bërë një stuhi tropikale dhe më pas duke u rritur me intensitet ndërsa ushqeu ujërat e ngrohta tropikale derisa u bë një uragan.

Rezulton se rreth 83% e uraganëve kryesorë – kategoritë 3, 4 dhe 5 – që godasin Amerikën e Veriut ndajnë të njëjtin vendlindje si Irma.

Ata që dalin nga Cape Verde janë ndër stuhitë tropikale më të fuqishme dhe më jetëgjata. Kjo ka bërë që vrojtuesit e stuhisë të shikojnë nga afër atmosferën mbi Afrikë për të dhëna se çfarë mund të ndodhë.

Çfarë është ajo për stuhitë që dalin nga këtu që i bën ato kaq shkatërruese? Dhe a është e mundur të parashikohen uraganet më të fuqishme për t’u dhënë njerëzve në rrugën e tyre më shumë kohë për t’u përgatitur?

Mesatarisht, Atlantiku është terren shëtitës për rreth 12 stuhi tropikale në vit. Stuhitë tropikale fillojnë si sisteme të erës me presion të ulët – ose ciklone – që emërtohen vetëm pasi të kenë erëra të qëndrueshme që arrijnë 39mph (63 km / orë). Nëse shpejtësia e erës arrin lart 74mph (119 km / h), ato bëhen uragane. Vetëm pasi erërat maksimale të intensifikohen në 111 km / h (179 km / orë), do t’i jepet statusi i uraganit.

Ndër nëntë uragane të vitit 2020, katër – duke përfshirë dy stuhitë më të fuqishme Laura dhe Teddy – mund të gjurmohen në Afrikë, ku fillimisht u hodhën farërat për fuqinë e tyre shkatërruese. Si të gjithë uraganet e Kepit Verde, ato filluan si shqetësime të larta në atmosferën mbi Afrikën perëndimore, të njohura si Valët e Pashkëve Afrikane. Këto janë ngërçe të mëdha në rrjedhën e ajrit që rrjedh nëpër Afrikë nga lindja në perëndim.

Kjo rrymë ajri drejtohet nga ndryshimi i madh i temperaturës midis hapësirës së madhe të shkretëtirës së Saharasë dhe rajonit gjysmë të thatë të Sahelit në jug të saj.

Shkretëtira e Saharasë – një nga rajonet më të thata të planetit – mbulon më shumë se 3.3 milion milje katrore (8.5 milion km katrore) dhe shtrihet në 11 vende në Afrikën Veriore. Ajo prodhon një shpërthim të qëndrueshëm të ajrit të nxehtë e të thatë në atmosferë.

“Padyshim që atje është gjithmonë nxehtë, por në verë nxehet vërtet”, thotë Philip Klotzbach, një shkencëtar atmosferik në Universitetin Shtetëror të Kolorados, i cili lëshon parashikime sezonale për sezonin e uraganeve Atlantik.

Nxehtësia e verës rrit ndryshimet midis Saharasë së nxehtë dhe të thatë dhe Sahelit më të freskët, më të lagësht. Sa më e theksuar të jetë gradienti i temperaturës, aq më e fortë është rryma.

Ndërsa ajri i nxehtë Saharian ngrihet disa kilometra mbi sipërfaqen, ai kthehet në jug për të takuar ajrin më të freskët mbi Sahel dhe Gjirin e Guinesë. Rrotullimi i Tokës e kthen këtë rrymë ajri drejt perëndimit për të krijuar një rrymë të fuqishme ajri nëpër kontinent dhe jashtë në Oqeanin Atlantik. “Është një goditje shumë e fortë nga lindja me 15-20,000 metra (4.5-6 km)”, shpjegon Klotzbach.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet