Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Studimi/ Njerëzit më të rrezikuar nga koronavirusi kanë këtë grup gjaku

Njerëzit me grupin e gjakut zero mund të kenë më pak gjasa të sëmuren me Covid-19, sipas studimit të ri.

Rreziku i tyre i komplikimeve të rënda të tilla si dëmtimi i organeve dhe madje edhe vdekja gjithashtu zvogëlohet, thonë shkencëtarët.

Studiuesit danezë përdorën të dhëna nga 473,000 individë të testuar për Covid-19 kundër një grupi prej më shumë se 2.2 milion njerëz nga popullata e përgjithshme.

Midis atyre që rezultuan pozitivë për virusin, ata gjetën më pak njerëz me grup gjaku 0 dhe më shumë njerëz me lloje A, B dhe AB.

Rezultatet nga një studim i dytë sugjeruan gjithashtu individë me lloje të gjakut A dhe AB, të cilët së bashku përbëjnë pak më pak se 45 për qind të popullatave të Mbretërisë së Bashkuar dhe SHBA, janë në rrezik më të lartë të kenë simptoma dhe komplikime të rënda, të tilla si nevoja për tu ventiluar, sesa ato me tipin 0 ose B.

Gjetjet bazohen në një studim në rritje që sugjeron një lidhje midis llojit të gjakut dhe rrezikut të koronavirusit, si dhe efektit të dukshëm mbrojtës të grupit të gjakut 0. Rreth gjysma e njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA kanë gjak të tipit 0.

Autorët arritën në përfundimin se ‘grupi i gjakut 0 është i lidhur me ndjeshmërinë e vogël ndaj infeksionit SARS-CoV-2’.

Një studim i dytë i 95 pacientëve me sëmundje kritike Covid-19 në spital në Vancouver zbuloi se grupet e gjakut A dhe AB ishin në rrezik më të lartë të simptomave të rënda sesa ata me 0 ose B.

Ata kishin më shumë gjasa të kërkonin ventilim mekanik, duke sugjeruar që ata kishin norma më të mëdha të dëmtimit të mushkërive nga virusi dhe dializë për dështimin e veshkave.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet