Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

SHBA thirrje Turqisë: Shmang provokimet dhe kërcënimet ushtarake ndaj Greqisë

Departamenti Amerikan i Shtetit i ka bërë thirrje Turqisë të përmbahet nga “përdorimi i kërcënimeve ushtarake, kërcënimeve dhe detyrimeve të cilat nuk ishin të favorshme për zbutjen e tensioneve në rajon”.

Deklarata është postuar në faqen e internetit të Departamentit të Shtetit të ShBA-së dhe në Twitter nga zëdhënësi Morgan Ortagus thotë.

“Shtetet e Bashkuara shprehin keqardhje për njoftimin e 11 tetorit të Turqisë për aktivitetin e rinovuar të studimit turk në zonat mbi të cilat Greqia pretendon juridiksionin në Mesdheun Lindor.

Njoftimi i Turqisë në mënyrë të njëanshme ngre tensionet në rajon dhe komplikon qëllimisht rinisjen e bisedimeve thelbësore kërkimore midis Aleatëve tanë të Aleancës së NATO-s Greqisë dhe Turqisë.

Shtrëngimi, kërcënimet, dhe aktiviteti ushtarak nuk do të zgjidhin tensionet në Mesdheun Lindor.

Ne e nxisim Turqinë t’i japë fund këtij provokimi të llogaritur dhe menjëherë të fillojë bisedimet hulumtuese me Greqinë.

Veprimet e njëanshme nuk mund të krijojnë besim dhe nuk do të prodhojnë zgjidhje të qëndrueshme”, thuhet në deklaratë.

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet