Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Europa përsëri në karantinë/ Masat e reja dhe paralajmërimet dramatike

Europa është sërish nën pushtetin e koronavirusit, ndërsa në shumë shtete numri i rasteve të reja është rritur në mënyrë alarmante, duke imponuar edhe vendosjen e masave më të rrepta.

Ndërkohë, në Francë, Emmanuel Macron, tha se njerëzit duhet të qëndrojnë brenda nga ora 21:00 deri në orën 06:00 në Paris dhe në tetë qytete të tjera, për të frenuar përhapjen e koronavirusit në këtë vend.

Kushdo që udhëton jashtë gjatë këtij orari, nga ora 21 në 6 të mëngjesit “duhet të ketë një arsye serioze”, ndërsa ata që shkelin ndalimin do të gjobiten me 135 euro.

Restorantet, baret, teatrot dhe kinematë duhet të mbyllen në 21.00, ndërsa tani e tutje nuk duhet të ketë më shumë se 6 persona rreth tryezës së familjes.

Franca është vetëm një nga vendet e Kontinentit të Vjetër që po vendos kufizime të reja të rrepta ditët e fundit, pasi në shumë vende evropiane numri i rasteve të reja të kujton apo edhe i kalon ato të Marsit, kur pandemia hyri në Evropë me vendosmëri.

Lëvizje të ngjashme janë bërë nga Britania, e cila po shqyrton vendosjen e një bllokimi 14-ditor në universitetet e saj para Krishtlindjeve.

Ndërkohë, Uellsi njoftoi se do të refuzonte hyrjen në territorin e saj për njerëzit që jetonin në zona të tjera të Mbretërisë së Bashkuar që regjistroi nivele të larta të infeksionit nga Covid-19.

Në Gjermani, një numër rekord i rasteve të reja të konfirmuara të SARS-CoV-2 u regjistruan gjatë 24 orëve të fundit, 6,638, duke e çuar totalin në 341,223.

Krahasuar me vendet e tjera evropiane, Gjermania ka relativisht numër të ulët infeksionesh dhe shkallë vdekjesh deri më tani.

Por numri i njerëzve të infektuar me koronavirus ka shënuar rritje të shpejtë në ditët e fundit.

Kancelarja Angela Merkel paralajmëroi se numri mund të arrijë edhe në 19,200 në 24 orë nëse trendi vazhdon, nëse qytetarët nuk ndihmojnë në ngadalësimin e përhapjes.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet