Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Anija me raketa shkakton incident ushtarak mes Kinës dhe SHBA

Një anije luftarake amerikane lundroi të mërkurën përmes Ngushticës së Tajvanit në një akt që ushtria amerikane e përshkroi si kalim “rutinë”, por që shkaktoi revoltim të Kinës, e cila pretendon se gëzon sovranitet mbi këtë ishull dhe ujërat përreth.

Marrëdhëniet mes Pekinit dhe Uashingtonit janë keqësuar muajt e fundit lidhur me tema si tregtia dhe Hong Kongu, ndërkohë që Tajvani autonom ka qenë prej kohësh burim tensionesh.

Destrojeri USS Barry i pajisur me raketa me preçizion kaloi përmes ngushticës më 14 tetor, sipas një deklarate të Flotës Amerikane të Paqësorit.

“Kalimi i destrojerit përmes Ngushticës së Tajvanit dëshmon angazhimin amerikan ndaj një Indo-Paqësori të lirë dhe të hapur,” thuhej në deklaratë.

“Marina amerikane do të vazhdojë të fluturojë, lundrojë dhe operojë kudo që lejon ligji ndërkombëtar,” vazhdonte deklarata.

Çdo operacion i marinës amerikane në Ngushticën e Tajvanit, që ndan Kinën nga ky ishull, shoqërohet me një përgjigje të fortë nga Pekini, i cili e konsideron Tajvanin si pjesë e paprekshme e territorit kinez.

Në një notë plot zemërim, Ushtria Çlirimtare Popullore e Kinës thotë se e kishte ndjekur nga ajri dhe toka destrojerin “gjatë gjithë procesit”.

“Paralajmërojmë SHBA të ndalin fjalët dhe aktet që provokojnë dhe trazojnë situatën në Ngushticën e Tajvanit,” tha zëdhënësi i Komandës së Hapësirës Lindore, Kolonel Zhang Chunhui.

Ishulli është vetë-qeverisur që nga fundi i luftës civile në Kinë në 1949.

Tajvani ka flamurin, monedhën dhe ushtrinë e tij, por nuk njihet si vend sovran nga OKB.

Uashingtoni i shkëputi marrëdhëniet diplomatike me Taipejn në 1979, në mënyrë që të përmirësonte marrëdhëniet me Kinën, por SHBA mbeten aleatja më e fuqishme e këtij ishulli dhe furnizuesja e tij kryesore me armë.

Kina ka kërcënuar të përdorë forcën nëse Taipej shpall pavarësinë, ose nëse ndërhyn një vend tjetër.

Pekini e sheh kalimin e një mjeti të huaj lundrues përmes Ngushticës së Tajvanit si një shkelje e sovranitetit të tij.

Uashingtoni dhe vende të tjera, ndërkaq, e konsiderojnë këtë ngushticë si pjesë e ujërave ndërkombëtare dhe të hapur për të gjithë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet