Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Turqia hyn në luftën mes Armenisë dhe Azerbajxhanit?!

Rexhep Tajip Erdogan ka mohuar akuzat se ushtarët sirianë që kanë mbështetjen e Turqisë u dërguan në rajonin e Nago-Karabakh-ut, me qëllim që të luftojnë në krah të Azerbajxhanit kundër armenëve.

Edhe pse i hodhi poshtë prentedimet e perëndimorëve për dërgimin e ushtarëve, udhëheqësi turk tha se vendi i tij është i gatshëm që të krijojë cdo lloj mbështetje për Azerbajxhanin.

“Shumë thonë se ne kemi dërguar luftëtarë sirianë atje. Ata i kanë duart e tyre plot në vendin e tyre dhe nuk kanë arsye që të shkojnë në Nago-Karabakh”, deklaroi Erdogan.

Nga ana tjetër, ai konfirmoi praninë e luftëtarëve sirianë pro-turq në Libi, ku mbështesin qeverinë libiane të njohur ndërkombëtarisht të vendosur në Tripoli.

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet