Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Tjetër konflikt/ Presidenti Kinez thirrje ushtarëve: Bëhuni gati për luftë!

Presidenti kinez Xi Jinping u ka kërkuar ushtarëve të tij të përqendrohen në përgatitjet për luftë gjatë një vizite në një bazë ushtarake në jug të Kinës.

Ai u tha trupave të tij të Marinës dje ‘të përqendroni të gjithë mendjen dhe energjinë tuaj në përgatitjen për luftë dhe mbani një nivel të lartë gatishmërie’.

Thirrja e Xi për gatishmëri luftarake vjen ndërsa tensionet politike janë ndezur midis Kinës dhe Tajvanit të vetë-qeverisur, të cilin Pekini e konsideron si të vetin.

Lideri Komunist ka vizituar rajonin jugor të Kinës, ndërsa po merr pjesë në festimet për 40-vjetorin e zonës së posaçme ekonomike Shenzhen sot.

Ndërsa vizitonte bazën detare, Xi u kërkoi ushtarëve të përshpejtonin përmirësimin e aftësive të tyre luftarake në mënyrë që të bëhen një forcë elite i të gjitha rajonit.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet