Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Gruaja e ‘tërbuar’ ndërpret dasmën: Ai është burri im

Një grua e tërbuar hyri në një kishë me fëmijët e saj për të kërkuar ndalimin e një ceremonie martesore sepse dhëndri ishte burri i saj.

Dhëndri Abraham Muyunda i tha gruas më parë gjatë ditës se ishte duke shkuar në qytet për punë, por në të vërtetë do të merrte pjesë në dasmën e tij.

Drama ndodhi në një kishë katolike në Chainda në kryeqytetin Zambian të Lusaka, raporton Zambian Observer. Gruaja e pretenduar e Z. Muyunda, e quajtur në vend si Caroline Mubita, me sa duket dëgjoi për dasmën nga fqinjët dhe nxitoi për në kishë për të ndalur procedurat.

Ajo dëgjohet duke thënë: “At’, kjo martesë nuk mund të vazhdojë. Ky burrë këtu është burri im. Unë nuk e di se çfarë po ndodh”. Gruaja e dëshpëruar, e cila duket se ka një foshnjë të lidhur në shpinë, shihet duke u drejtuar nga një mysafir para se të drejtohet drejt altarit për të protestuar drejtpërdrejt te prifti.

Dhëndri është filmuar duke mbajtur fytyrën në duar ndërsa gjithçka para tij zbërthehet. “Ky burrë këtu është burri im,” shton gruaja, “Ne nuk jemi divorcuar ose grindur.”

Videoja ndërpriten përpara se të zgjidhet problemi. Mediat lokale raportojnë se Z. Muyunda punon për Autoritetin e të Ardhurave në Zambia dhe ka tre fëmijë.

Raportet gjithashtu thonë se ai i është dorëzuar policisë lokale ndërsa familja vendos për veprimin e ardhshëm. Sipas KB, Zambia ka dy sisteme të ndryshme martesash, njëra bazuar në të drejtën zakonore dhe tjetra në ligjin modern të statutit.

Lloji i dytë nuk lejon poligaminë, dhe kushdo që përpiqet të martohet sipas ligjit të statutit kur ai tashmë ka një burrë apo grua i nënshtrohet ndjekjes penale.

Nëse akuzohet dhe dënohet për bigami, Z. Muyunda mund të përballet me deri në shtatë vjet burg sipas ligjeve të Zambias. Nusja e tij e re thuhet se e dinte se ai ishte tashmë i martuar dhe paguante për ceremoninë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet