Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

COVID-19/ Sistemi shëndetësor në kolaps, Franca shpall gjendjen e emergjencës

Këtë mbrëmje Qeveria franceze ka shpallur gjendjen e emergjencës për shkak të situatës së krijuar nga pandemia e koronavirusit. Situatë kjo që ka çuar në kolapsin e shëndetit publik.

Qeveria e Francës ka thënë se pandemia e COVID-19 ishte një katastrofë dhe shkatërroi shëndetin publik, që ka ndikuar në shëndetin e popullatës dhe kërkon caktimin e masave të reja strikte.

Autoritetet shëndetësore në Francë bënë të ditur se në shtet për herë të parë që nga 25 qershori, janë më shumë se 9,100 persona që po trajtohen në spitalet për COVID-19.

Deri tani në Francë janë regjistruar 820 mijë raste pozitive me COVID-19, ndërsa 33 mijë persona kanë vdekur si pasojë e virusit të rëndë.

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet