Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Konflikti në Mesdhe/ Gjermania paralajmëron Turqinë: Mjaft me lojëra…

Gjermania ka paralajmëruar Turqinë, pas dërgimit të anijeve kërkimore në Mesdhe.

“Turqia duhet të shmangë provokimet në Mesdheun Lindor. Ankaraja duhet të ndalojë së luajturi lojëra midis de-përshkallëzimit dhe sfidave nëse qeveria e saj është e interesuar në bisedime, siç ka siguruar vazhdimisht”, tha Ministri i Jashtëm gjerman Haiko Maas.

Ministri i Jashtëm gjerman i kërkoi Turqisë të qëndrojë e hapur për dialog dhe të mos rifillojë kërkimet për gaz.

Kreu i diplomacisë gjermane ndodhet në një vizitë në Athinë, por nuk planifikohet edhe një vizitë në Turqi.

Në mesditë, zyrtari gjerman do të takohet me Presidentin Qipriot Nikos Anastasiadis dhe më pas me homologun e tij Qipriot, Nikos Christodoulidis.

Ndërkohë, rreth orës 19:00, ai prite të takohet me Kryeministrin Kyriakos Mitsotakis.

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet