Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

SHBA-ja i jep ultimatumin Turqisë: Koha t’u jepni fund këtyre provokimeve

Departamenti Amerikan i Shtetit i ka bërë edhe një herë thirrje Turqisë që t’u japë fund “provokimeve të vazhdueshme” në Mesdheun Lindor.

Zëdhënësja Morgan Ortagus, në një deklaratë të lëshuar thotë DASH dënoi përdorimin e Navtex dhe i bëri thirrje Turqisë që t’u japë fund sfidave, në mënyrë që të niset një dialog me Greqinë.

Ajo u shpreh:

“Shtetet e Bashkuara nuk e pranojnë njoftimin e Turqisë për të rifilluar aktivitetin e lidhur me kërkimin në zonat ku Greqia mban gjithashtu juridiksionin në Mesdheun Lindor. Njoftimi i Turqisë rrit në mënyrë të njëanshme tensionet në rajon dhe komplikon qëllimisht rinisjen e bisedimeve kritike hulumtuese mes aleatëve tanë të NATO-s, Greqisë dhe Turqisë. ..Indtimidimi, kërcënimet dhe veprimtaria ushtarake nuk do të zgjidhin tensionet në Mesdheun Lindor. Veprimet e njëanshme nuk mund të krijojnë besim dhe nuk do të prodhojnë zgjidhje të qëndrueshme. Ne e nxisim Turqinë t’i japë fund kësaj sfide dhe të lejojë fillimin e bisedimeve me Greqinë.”

Anija kërkimore turke me sistemin e identifikimit gjeografik të mbyllur në shelfin kontinental grek, Orc Reis me ndihmën e Ataman dhe Cengiz Han u largua nga porti i Antaliase shoqëruar nga rreth pesë anije luftarake turke të hënën në mëngjes dhe mbylli sistemin e vendndodhjes pak para orës 10 të së martës.”

Vendndodhja e saj e fundit ndodhet në një zonë të shelfit kontinental grek, rreth 35 milje detare në jug të Kastelorizo.

 

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet