Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

“Falendero Putin që të shpëtoi përsëri”, presidenti i Azebajxhanit i bën thirrje kryeministrit armen

Ilham Aliyev, presidenti i Azerbaixhanit i bëri thirrje kryeministrit armen Nikol Pashinyan të falenderojë presidentin rus Vladimir Putin që sipas tij e shpëtoi Armeninë.

“Kur Pashinyan na dha një ultimatum, ai ofendoi ndjenjat e popullit të Azerbaixhanit, dhe për këtë meritonte të dënohej” tha Aliyev për të përdirtshmen ruse RBK.

“Ai duhet të falenderojë Putin për faktin që përsëri Rusia ndërhyri të shpëtonte Armeninë.”
Rusia ndihmoi në arritjen e armëpushimit mes Baku e Jerevan në fundjavë.

Dy ditë pas marreveshjes të dyja fqinjët rivalë akuzojnë njëra-tjetrën për shkelje, pas raportimeve për goditjhe me artileri në fshatra në të dyja anët e konfliktit.

Sipas Aliyev, “varësia 100% e Armenisë” nga Rusia bën që Moska të ketë shumë influencë ndaj Jerevan, si dhe shtoi se i ka kërkuar vazhdimisht Rusisë të bindë Armeninë t’i japë fund “pushtimit të Nagorno-Karabakh. Por deri tani Moska nuk e gatshme ta ndërmarë këtë hap”.

Rusia ka vepruar si ndërmjetëse në konfliktin Armeni-Azerbaixhan, ajo është zyrtarisht aleate e Jerevan sipas traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO), dhe është e detyruar të ndihmojë nëse territori i saj sulmohet.

Nagorno-Karabakh shpalli pavarësinë nga Azerbaixhan në 1991, por si Baku dhe Jerevan pretendojnë lidhje të forta me rajonin.

 

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet