Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Dënohet me 11 vite burg Atambayev, ish-presidenti i Kirgistanit

Almazbek Atambayev, ish-presidenti i Kirgistanit, u dënua me 11 vjet e dy muaj burg dhe konfiskim të pasurisë me akuzën se liroi në mënyrë të paligjshme kriminelin Aziz Batukayev.

Përkrahësit e 63-vjeçarit Atambayev, kreu i shtetit nga viti 2011 që nga viti 2017, besojnë se mbas kësaj përplasjeje ndodhet presidenti aktual, Sooronbai Jeenbekov.

Ish-presidenti në vitin 2017 kishte mbështetur kandidaturën e Jeenbekov, por aleanca mes tyre është prishur.

Në gusht të vitit të kaluar forcat speciale arrestuan Atambayev pasi sulmuan vilën e tij afër Bishkekut dhe u përplasën me mbështetësit e tij.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet