Erdogan provokon Greqinë: Turqia nuk do të tërhiqet kurrë në Egje dhe Mesdhe

Bota
Erdogan provokon Greqinë: Turqia nuk do të tërhiqet kurrë

Rexhep Tajip Erdogan ka deklaruar në një gazetë të Katarit se “Turqia nuk do të tërhiqet kurrë në Egje dhe Mesdhe”.

Erdogan gjithashtu akuzoi Greqinë se ishte ajo që shkaktonte tension në rajon me “veprimet e saj të njëanshme”.

Ai sulmoi gjithashtu Francën, duke deklaruar se është Parisi “me kolonializmin e njohur” që fshihet pas qëndrimit të Greqisë dhe Greko-Qipriotëve, shkruajnë mediat greke.

“Ne kemi deklaruar me forcë në të gjitha forumet se nuk do të pranojmë një zgjidhje që injoron Turqinë dhe palën Turqi-Qipriote dhe na kufizon në brigjet tona. Ne do të vazhdojmë të mbrojmë me vendosmëri të drejtat tona në çdo kohë dhe në të gjitha kushtet”, shtoi Erdogan.

ME TE LEXUARAT