Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Presidenti Trump ndal negociatat për asistencën ekonomike

Presidenti Donald Trump tha se propozimet e demokratëve janë të papranueshme dhe se kishte udhëzuar zyrtarët e administratës të ndalnin bisedimet deri pas zgjedhjeve që mbahen muajin e ardhshëm.

Presidentit Trump nëpërmjet një seri mesazhesh në Tëitter, përfshirë një të mëvonshëm propozonte miratimin e një grupi prej disa projektligjesh të veçanta, në vend të një ligji të vetëm masash, siç u veprua disa herë gjatë këtij viti.

“Nëse më dërgojnë një ligj të veçantë për pagesat stimuluese (prej 1,200 dollarësh), ato do të shkojnë tek populli ynë i mrekullueshëm MENJËHERË. Jam gati ta nënshkruaj që tani. A po dëgjon Nancy?”, shkruajti Presidenti Trump.

Nancy Pelosi, kryetarja e dhomës së Përfaqësuesve, ka shprehur preferencën për t’i bashkuar përpjekjet për asistencën ndaj koronavirusit, se sa për t’i menaxhuar nëpërmjet ligjeve të veçanta.

Zonja Pelosi është takuar me Sekretarin e Thesarit Steven Mnuchin dhe zyrtarë të tjerë të administratës, ndërsa dy palët u përpoqën të gjejnë baza të përbashkëta për projektligjet e tyre buxhetore.

Ajo qarkulloi një deklaratë ku kritikohej ashpër njoftimi i Presidentit Trump se po ndalte bisedimet dhe i kërkoi kreut të maxhorancës në Senat, Mitch McConnell, të fokusohej tek konfirmimi i kandidates për anëtare të Gjykatës së Lartë.

Kandidati demokrat për president Joe Biden tha se është Presidenti Trump ai të cilit nuk i intereson të ndihmojë amerikanët, dhe e akuzoi presidentin se nuk po udhëheq gjatë pandemisë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet