Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Metoda e rregullimit të gjenomit fiton Çmimin Nobel për Kimi

Dy shkencëtaret fituan Çmimin Nobel për zhvillimin e një metode të rregullimit të gjenomit.

Shkencëtarja franceze, Emmanuelle Charpentier, dhe studiuesja amerikane, Jennifer A. Doudna u shpallën të mërkurën në Stokholm nga Goran Hansson, sekretar i përgjithshëm i Akademisë Mbretërore të Shkencave në Suedi.

Përdorimi i rregullimit gjenetik CRISPR/Cas9 lejon mundësinë e ndryshimit të “kodit të jetës gjatë disa javësh”, shtoi ajo.

Ky çmim vjen me një medalje të artë dhe një shpërblim prej 1,1 milion dollarësh.
Të hënën dhe të martën u ndanë çmimet për mjekësi dhe fizikë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet