Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Pse disa njerëz nuk po shërohen nga Covid-19?

Covid-19 është një sëmundje e shkurtër dhe e lehtë për shumicën e njerëzve, por disa kanë mbetur duke luftuar me simptoma, duke përfshirë lodhje të vazhdueshme, dhimbje dhe marrje fryme për muaj.

Gjendja e njohur si “Covid i gjatë” ka një efekt dobësues në jetën e njerëzve dhe historitë e mbetjes si i rraskapitur pas edhe një shëtitje të shkurtër, janë tani të zakonshme.

Fokusi i deri më tanishëm është përqëndruar në shpëtimin e jetës gjatë pandemisë, por tani ka një njohje në rritje se njerëzit po përballen me pasoja afatgjata të një infeksioni Covid.

Nuk ka asnjë përcaktim mjekësor ose listë të simptomave të ndara nga të gjithë pacientët – dy persona me ‘Covid të gjatë’ mund të kenë përvoja shumë të ndryshme.

Sidoqoftë, tipari më i zakonshëm është lodhja. Simptoma të tjera përfshijnë: marrje fryme, kollë që nuk do të kalojë, dhimbje të kyçeve, dhimbje muskulore, probleme të dëgjimit dhe shikimit, dhimbje koke, humbje e nuhatjes dhe shijes si dhe dëmtim të zemrës, mushkërive, veshkave dhe zorrës.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet