Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Gjinekologu zbulohet të jetë baba i 17 fëmijëve, por dyshohet për shumë më tepër

Praktikanti tani i ndjerë përdori spermatozoidet e tij gjatë inseminimit artificial mbi gratë që menduan se po përdorin dhurues anonimë, tha spitali.

Jan Wildschut punoi në klinikën e pjellorisë në spitalin në Zwolle midis 1981 dhe 1993. Ai vdiq në 2009. Spitali konfirmoi se të paktën 17 fëmijë u ngjizën përmes praktikave të tij, duke i përshkruar këto veprime si “moralisht të papranueshme”.
Rezultati u konfirmua përmes krahasimeve të ndryshme të bazës së të dhënave komerciale të ADN-së.

Institucioni nuk e ka përjashtuar mundësinë që Wildschut, i cili tashmë ishte baba, të ishte prind biologjik i më shumë fëmijëve.
Spitali tha se mësoi për lajmet në fund të vitit 2019. Ai tha se kishte vendosur ta bënte publike së bashku me familjen e mjekut dhe fëmijët e interesuar për të kontribuar në “transparencë më të madhe” në çështjen e dhurimeve të spermës.

“Çdo fëmijë ka të drejtë të dijë se kush janë prindërit e tyre biologjikë, por disa prindër […] kanë frikë t’u tregojnë fëmijëve të tyre se ata janë një fëmijë dhurues,” tha spitali në një deklaratë .

Fëmijët dhurues dhe familja e gjinekologut thuhet se janë në kontakt të rregullt dhe në një “marrëdhënie të mirë”.
Inspektorati i Kujdesit Shëndetësor dhe Rinisë nuk po fillojnë një hetim, sepse çështja ndodhi në një kohë kur nuk kishte ligje dhe rregullore për trajtimet e pjellorisë, sipas spitalit.

Vitin e kaluar, një seri e testeve të ADN-së treguan se ish-drejtori i një banke holandeze të spermës, i dyshuar për përdorimin e vazhdueshëm të spermës së tij në vend të donatorit të zgjedhur, ishte babai biologjik i 49 fëmijëve, në një rast që shkaktoi një skandal në Holandë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet