Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Çmimin Nobel për Fizikë e fituan studiuesit e vrimës së zezë

Tre shkencëtarët, Roger Penrose, Reinhard Genzel dhe Andrea Ghez janë shpërblyer me Çmimin Nobel për Fizikë për punën e tyre në të kuptuarit e vrimave të zeza.

Ata janë shpallur fitues gjatë një konference për media të mbajtur në Stokholm.

Fituesit do të ndajnë shumën e të hollave që vjen me këtë çmim në vlerë të 10 miliona krunave suedeze.

Udhëheqës i Komitetit për Fizikë, David Haviland, sa i përket Nobelit ka thënë se çmimi i këtij viti “feston një prej objekteve më ekzotike në Univers”.

Fizikanti Roger Penrose ka treguar se vrimat e zeza janë pasojë e pashmangshme e teorisë së relativitetit të shkencëtarit Albert Einstein.

Reinhard Genzel dhe Andrea Ghez kanë ofruar të dhënat më të besueshme për një vrimë të zezë tejet të madhe në qendër të galaksisë sonë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet