Vuçiç: Me Prishtinën kërkojmë kompromis, jo poshtërim

Kosovë&Rajon
Vuçiç: Me Prishtinën kërkojmë kompromis, jo

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, deklaroi sonte se një nga qëllimet kryesore të qeverisë së re është ruajtja e paqes dhe stabilitetit.

Vuçiç shtoi se Beogradi kërkon një zgjidhje kompromisi me Prishtinën, por që nuk do të pranojë poshtërimin.

Duke iu drejtuar publikut, presidenti serb tha se në ditët e mëparshme, ishte parë në Karabak që në një ditë, pas 30 vitesh “konflikt të ngrirë”, lufta mund të shpërthente.

Ndërkaq, mbrëmjen e sotme Vuçiç konfirmoi Ana Bernabiç si kryeministren e Serbisë, duke i dhënë kësaj të fundit një mandat të dytë.

ME TE LEXUARAT