COVID-19/ Ky shtet rrezikon të goditet nga vala e katërt

Bota
COVID-19/ Ky shtet rrezikon të goditet nga vala e katërt

Hong Kongu është një ndër vendet që pritet që të goditet nga vala e katër e përhapjes së koronavirusit.

Mediat e huaja bëjnë me dije se ekspertët e shëndetit publik në vendin aziatik paralajmërojnë se qytetarët duhet të bëhen gati për valën e katër të shpërthimit të rasteve të reja me Covid në këtë vend.

Në krahasim me vendet e tjera Hong Kongu ka qenë shumë i suksesshëm në parandalimin e COVID-19, me vetëm 1400 raste të konfirmuara dhe 7 viktima deri në qershor.

Ndërkohë sipas ekspertëve vala e tretë e shpërthimit të koronavirusit në këtë shtet ka qenë në muajin korrik, ku numri i viktimave i kaloi 100 për 3 muaj. Kujtojmë se ku vend ka liruar masat ndaj COVID-19

ME TE LEXUARAT