Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Shtatë ditë në grevë urie/ Federata Botërore e Sindikatave në mbështetje të naftëtarëve të Ballshit

Prej një javë, punonjësit e rafinerisë së përpunimit të naftës në Ballsh, ndodhen në grevë urie.
Ata kërkojnë shlyerjen e pagave të prapambetura e rifillimin e punës në Uzinë.

Ndërkaq, shprehen të vendosur për të mos e ndërprerë grevën nëse nuk marrin zgjidhje për kërkesat.

Në mbështetje të tyre ka ardhur dhe Federata Botërore e Sindikatave ku përmes një letre shprehin solidaritetin e tyre.

Ata kërkojnë pagesën e menjëhershme të naftëtarëve për rrogat e prapambetura.

Letra e Federatës Botërore të Sindikatave drejtuar naftëtarëve të Ballshit:

Federata Botërore e Sindikatave (WTFU) e cila përfaqëson 105 milionë punëtorë në 132 shtete të botës shpreh solidaritetin e saj ndërkombëtar ndaj naftëtarëve të Ballshit të cilët po protestojnë për të kërkuar pagat e papaguara që detyrohet kompania e rafinerisë si dhe kontrata kolektive të punës me rritje të pagave.

Naftëtarët e Ballshit me punën e tyre  prodhojnë fitime të mëdha për ndërmarrjet private që administrojnë naftën e vendit, ndërsa punëtorët dhe populli i Shqipërisë shpërblehen me rroga urie jetojnë në varfëri energjie. Miliona anëtarë dhe miq të WTFU në të gjithë botën mbështesim kërkesat e drejta të naftëtarëve në rafinerinë e Ballshit dhe kërkojmë pagesën e menjëhershme të pagave të prapambetura të tyre dhe përmirësimin e kushteve të vështira që ata hasin në vendin e punës.

 

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet