Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Nxehet lufta, raketat e Azerbajxhanit ndëshkojnë Armeninë

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit tha se mori “masa hakmarrëse” më 4 tetor pas asaj që ajo e përshkroi si një sulm raketash të kryer nga rajoni i shkëputur i Nagorno-Karabakut kundër qyteteve të Azerbajxhanit, Terter dhe Goradiz.

“Aktualisht, Forcat e Armatosura të Armenisë po kryejnë një sulm raketor kundër Terter dhe Goradiz, në rrethin Fizuli,” nga territori i Karabakut Nagar”, tha ministria.

Ministria nuk tha se çfarë lloj masash kishte marrë, por reporterët e AFP-së në terren raportuan se shpërthimet po tronditnin qytetin kryesor të Nago-Karabak, më 4 tetor.

Më 3 tetor, trupat azerbajxhanase pushtuan disa fshatra në luftime mbi rajonin e kontestueshëm të Nago-Karabakut, tha presidenti Ilham Aliyev.

Kryeministri armen Nikoll Pashinian, tha në një fjalim më 3 tetor se shkalla e sulmit ishte e pashembullt.

“Ne jemi duke përjetuar, ndoshta, momentin më vendimtar në historinë tonë mijëravjeçare,” tha Pashinian, duke shtuar:

“Sot, më shumë se kurrë, ne jemi të vendosur të mbrojmë identitetin tonë, atdheun tonë, të drejtën tonë.”

Forcat armene dhe azerbajxhanase kanë treguar pak gatishmëri për t’i ndaluar luftimet që kanë shpërthyer më 27 shtator.

Më shumë se 100 njerëz, përfshirë shumë civilë, janë vrarë në përleshjet e rënda.

Zyrtarisht pjesë e Azerbajxhanit, Nagorno Karabaku qeveriset nga armenët etnikë.

Dy ish-republikat sovjetike, Azerbajxhani dhe Armenia, kanë zhvilluar një luftë për territorin më 1988-1994, e cila ka lënë rreth 30,000 njerëz të vrarë.

Është e paqartë se çfarë i ka shkaktuar luftimet e fundit.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet