Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

“Bie teza e Ramës”, Bylykbashi tregon modelin: Koalicionet e përbëra i ka në fuqi Italia

Përfaqësuesi i PD në Këshillin Politik, Oerd Bylybashi është përgjigjur mazhorancës duke i treguar modelin e ligjit Rozato në itali që lejon koalicionet e përbëra në çdo nivel.

Bylykbashi tha se prej 1995 Italia mban zgjedhje me koalicione të përbëra, teksa në 2017 miratoi pikërisht ligjin e veçantë që sërish aplikon zgjedhjet për parlamentin italian me listë të përbërë.

Sipas tij, tashmë bie teza e Ramës dhe Gjiknurit se koalicionet e përbëra nuk ekzistojnë, pasi para Italisë, i kanë pasur edhe Franca me Belgjikën, pra vende anëtare në BE, nga të cilat Shqipëria e ka kopjuar si model në vitin 2003.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet