Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Përhapja e frikshme e koronavirusit, kryeqyteti spanjoll kthen karantinën

Madridi po kthehet nën masat e bllokimit në të gjithë qytetin pas një numri të madh të rasteve të koronavirusit në kryeqytetin spanjoll, në një lëvizje dramatike që ilustron intensitetin në rritje të betejës së Evropës kundër një vale të infeksioneve të ortekut.

Njerëzit nuk do të jenë në gjendje të largohen ose të hyjnë në zonën e tyre përveç për arsye pune, arsimimi ose shëndetësore, tubimet do të kufizohen në gjashtë persona dhe dyqanet, baret dhe restorantet do të duhet të zvogëlojnë kapacitetin me 50% dhe të mbyllen me 22:00

“Madridi është i veçantë sepse shëndeti i Madridit është shëndeti i Spanjës”, tha Ministri Spanjoll i Shëndetësisë Salvador Illa të mërkurën në një konferencë shtypi ndërsa njoftoi masat, duke e quajtur situatën “komplekse” dhe “shqetësuese”.

Kufizimet do të zbatohen për bashkitë me më shumë se 500 raste për 100,000 njerëz në 14 ditët e fundit, ku numri i rasteve pozitive tejkalon 10% të të gjitha testeve diagnostikuese ose ku pacientët Covid-19 përbëjnë më shumë se 35% të shtretërve në terapi intensive.

Madrid raportoi dje 1,586 infeksione të reja, duke përfaqësuar 40% të rritjes kombëtare. Qeveria e tij rajonale kundërshtoi masat, duke pretenduar se shpërthimi ishte nën kontroll.

Izolimi i gjerë i bën jehonë masave të reja dhe të rrepta që po vendosen në shumë vende të kontinentit ndërsa një valë e dytë mbërthen Europën.

Kufizime të reja në veri të Anglisë

Sekretari Britanik i Shëndetësisë Matt Hancock njoftoi sot masa të reja si kufizime udhëtimi në Liverpool dhe disa qytete të tjera në veri të Anglisë pas një rritje të shpejtë të rasteve. Masat e reja këshillojnë gjithashtu kundër udhëtimeve jo-thelbësore dhe vizitave te familjarët apo miqtë, përveç për rrethana të jashtëzakonshme.

 

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet