Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Emrat/ Zgjidhen 53 kandidatët për organet drejtuese të KQZ-së për zgjedhjet e 25 prillit

Ditën e sotme në ambientet e Kryesisë së Kuvendit është zhvilluar mbledhja e parë e Komisionit të Posaçëm Parlamentar, ngritur me Vendimin nr. 50/2020 të Kuvendit për shqyrtimin dhe përzgjedhjen e kandidaturave për organet drejtuese të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ).
Mësohet se të pranishëm në mbledhje ishin kryetari i Komisionit, Damian Gjiknuri, anëtarët e komisionit Adnor Shameti, Alket Hyseni.
Oerd Bylykbashi, me cilësinë e të dërguarit të posaçëm të partive parlamentare të dala nga zgjedhjet e përgjithshme 2017.
Po ashtu kishte edhe përfaqësues të shumicës parlamentare si deputeti Myslim Murrizi dhe Edmond Stojku, po ashtu edhe përfaqësues të Pakicës Parlamentare.
Pasi shqyrtoi të gjitha aplikimet për organet drejtuese të KQZ, Komisioni ka vendosur unanimisht kualifikimin e 52 aplikantëve dhe skualifikimin e 17 prej tyre, për arsye të mosplotësimit të kritereve ligjore të përcaktuara në Ligjin 10019, datë 29.12.2008 , i ndryshuar “ Kodi Zgjedhor i Republikës së Shqipërise”.
Lista me kandidaturat që i plotësojnë kriteret për pozicionet e Komisionerit Shtetëror të Zgjedhjeve; Nënkomisionerit Shtetëror të Zgjedhjeve; Komisionit Rregullator; dhe Komisionit të Ankimimeve dhe Sanksioneve
1. Admir Drago KOMISIONER + rregullator + KAS
2. Agim Paskali rregullator + KAS
3. Agron Haxhimihali KOMISIONER + nënkomisioner + rregullator
4. Agron Sulshabanaj KAS
5. Arben Xhiku KOMISIONER + rregullator
6. Arben Isaraj KAS
7. Ardjan Myslimaj KOMISIONER + rregullator
8. Arens Çela rregullator + KAS
9. Behar Zeneli rregullator
10. Besnik Maho KAS
11. Bledar Skënderi KOMISIONER
12. Drita Avdyli KOMISIONER + rregullator
13. Dritan Çaka KOMISIONER + rregullator + KAS
14. Elona Bano rregullator
15. Elvin Lako KOMISIONER + rregullator + KAS
16. Elvis Çefa nënkomisioner + rregullator + KAS
17. Emiliano Braho rregullator + KAS (skualifikohet për rregullator)
18. Esmir Rringaj KAS
19. Fatmir Tafaj KAS
20. Farie Osmani KAS
21. Florian Beqiraj rregullator + KAS
22. Gentian Rumano KAS
23. Haki Mustafa KOMISIONER + nënkomisioner + rregullator
24. Halil Hyseni KOMISIONER
25. Helga Vukaj KOMISIONER + nënkomisioner+ rregullator + KAS
26. Hysen Osmanaj KOMISIONER + nënkomisioner+ rregullator + KAS
27. Ilirjan Rusmaili KOMISIONER + KAS
28. Ilirjan Celibashi KOMISIONER
29. Ilirjana Nano rregullator
30. Irena Nino KAS
31. Irsa Ruçi KOMISIONER + rregullator
32. Ismail Tafani KOMISIONER + nënkomisioner
33. Iva Nathanaili rregullator+ KAS
34. Kamerion Salillari rregullator + KAS (skualifikohet për rregullator)
35. Klement Zguri rregullator
36. Koli Bele KOMISIONER + KAS
37. Kristaq Kume rregullator
38. Laureta Bregasi rregullator + KAS
39. Lealba Pelinku KOMISIONER + nënkomisioner+ rregullator + KAS
40. Ledio Braho KAS
41. Lefterie Luzi Lleshi KOMISIONER + rregullator + KAS
42. Leonard Gremshi rregullator + KAS
43. Lindita Tako rregullator + KAS
44. Mimoza Canaj KAS
45. Muharrem Çakaj KOMISIONER + nënkomisioner+ rregullator + KAS
46. Odeta Berberi rregullator
47. Odeta Seferaj KAS
48. Petrit Çano KAS
49. Redinela Beqiraj KAS
50. Sali Shehu KOMISIONER
51. Sokol Bana KOMISIONER + KAS
52. Spiro Maliqi rregullator + KAS
53. Theodhor Sollaku rregullator + KAS

 

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet