Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Përshkallëzohet konflikti mes armenëve dhe azerëve, tashmë futet në mes dhe Erdogan

Presidenti turk, Recep Taip Erdogan e përshkroi Armeninë si kërcënimin më të madh për paqen në rajon për shkak të konfliktit me Azerbajxhanin në rajonin e Nago-Karabakut.

Tensionet u ndezën midis Armenisë dhe Azerbajxhanit të dielën për shkak të përplasjeve ku Jaraveni tha se forcat azerbajxhane granatuan rajonin e Nagorni-Karabakut, ndërsa në anën tjetër Baku i akuzoi forcat armene për bombardimet që kryen ndaj tyre tek pozicionet ushtarake dhe civile.

“Komuniteti ndërkombëtar, i cili nuk ka qenë në gjendje të japë përgjigjen e nevojshme ndaj agresionit provokues të Armenisë, po tregon edhe një herë standardet e dyfishta,” shkroi Erdogan në llogarinë personale në Tëitter, duke shtuar se Turqia do të “vazhdojë gjithnjë e më shumë të solidarizohet me Bakun”.

Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu dhe Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov folën me telefon në lidhje me përplasjet e së dielës, tha Ministria e Jashtme Turke.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet