Piloti serb vdiq 500 metra larg shtëpisë, nënës i thanë qe do fluturonte mbi fshat

Kosovë&Rajon
Piloti serb vdiq 500 metra larg shtëpisë, nënës i thanë

Një avion ushtarak serb u rrëzua paraditen e djeshme në fshatin Brasina afër Mali Zvornik në Serbinë Perëndimore. Mediat serbe raportojnë se bëhet fjalë për një avion Mig-21, i cili u rrëzua gjatë një misioni.

Avioni u rrëzua rreth orës nëntë, në zonën e fshatit Brasina. Nga rruga, Vasiljevic, avioni u ngrit mbi fshatin e tij dhe vdiq 500 metra larg shtëpisë.

Sipas të dhënave, para tragjedisë, ai telefonoi nënën e tij dhe njoftoi se do të fluturonte mbi fshat, jo shumë larg shtëpisë, transmeton abcnews.al

Përveç pilotëve të vrarë, një nga banorët e Brasinës, Vitomir Tanaskovic u plagos rëndë ( 59), në oborrin e të cilit u rrëzua avioni. Supozohet se Nikolla ishte pilot, dhe Zvonko ishte një bashkë-pilot.

Autoritetet deklaruan se mbeten ende të paqarta shkaqet që çuan në këtë ngjarje të rëndë.

ME TE LEXUARAT