Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Qeveria franceze shpall Parisin, ‘Zonë Super e Kuqe’ për përhapjen e koronavirusit

Në kryeqytetin francez, incidenca e Covid-19 prek 204 banorë për çdo njëqind mijë

Qeveria franceze ka përfshirë kryeqytetin në listen e zonave “super të kuqe” për përhapjen e koronavirusit dhe rreziqet e infektimit.

Sipas France 24, në tryezën e ministrave përreth Presidentit Emmanuel Macron, janë hedhur për tu diskutuar edhe masa te reja shtrënguese shëndetësore, teksa atop o konsiderohen të domosdoshme për frenimin e rritjes së qarkullimit të virusit.

Në kryeqytet, shkalla e incidencës së virusit është rritur dhe ka arritur në 204 raste për 100,000 njerëz, mbi shifrat e regjistruara në Lyon dhe Marsejë.

Bashkia e Parisit paraprakisht ka vendosur ndalimin e shitjes së alkoolit pas orës 20 të mbrëmjes, uljen deri në dhjetë të numrit të njerëzve në tubime dhe pjesëmarrjen në ngjarje madhore nga 5,000 deri në 1,000 njerëz.

Sidoqoftë, ende nuk ka kufizime në lidhje me transportin apo oraret e funksionimit të bareve dhe restoranteve. Gjithsesi priten masa të reja kufizuese që do të ndikonin më tej në jetën ekonomike dhe shoqërore të kryeqytetit.

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet