Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Një nxënës i sëmurë me tuberkuloz te “Aleks Buda”, prindërit nuk treguan

Vetedeklarimi për gjendjen shëndetësore të fëmijëve është prioritet i çdo isnstitucioni arsimor. Por disa prej prindërve hezitojnë të tregojnë që fëmijët e tyre janë të sëmurë duke bërë deklarim të rremë.

Drejtoresha e gjimanzit “Aleks Buda”, Valdete Bujupi thotë se në shkollën e saj është përballur me prindër të papërgjegjshëm duke sjellë në shkollë fëmijët me sëmundje infektive, siç është tuberkulozi.

Edhe pse duket si e harruar, sëmundja e tuberkulozit vijon të mbetet prezente në vend dhe është një sëmundje intensitet të lartë infektimi dhe përhapet nëpërmjetë spërklave.

Sipas të dhënave nga programit Kombëtar të Tuberkulozit pothuajse çdo vit 450 persona diagnostikohen me sëmundjen.

Drejtoresha e gjimnazit “Aleks Buda”, thote se nxënësit brenda shkollës respektojnë masat dhe distancat. Por jashtë është e vështirë, pasi ata bëhen grumbull dhe rrinë pa maska kur takojnë shokët. Mësimi në këtë shkollë bëhët me dy turne dhe pa rrotacion.

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet