Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Paditi gazetën greke, reagojnë qeveria ndaj Erdoganit

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan paraqiti përmes avokatëve të tij një padi kundër redaktorëve të gazetës Greke “Dimokratia” mbi titullin e një faqeje të parë të premten që shkoi.

Lajmi u transmetua nga agjencia shtetërore e lajmeve e Turqisë, Anadolu, duke iu referuar një faqe të parë “ofenduese” rreth Erdogan.

Të premten, ambasadori grek në Turqi u thirr për shpjegime mbi këtë çështje, siç u njoftua nga Ministri i Jashtëm i vendit, Mevlüt Cavusoglu.

Faqja e parë që provokoi reagimin e Ankarasë u titullua “” (Fu*k you z. Erdogan).

Ministria e Jashtme Greke e kishte dënuar botimin nga fillimi në një deklaratë duke nënvizuar sa vijon: “Liria e shprehjes dhe liria e shtypit janë plotësisht të garantuara në Greqi. Ky fakt nuk e mohon detyrimin për të abstenuar nga fyerjet ndaj ndonjë personi, aq më tepër ndaj udhëheqësve të huaj. Përdorimi i shprehjeve fyese është e dëmshme për kulturën politike të vendit tonë dhe e dënueshme”.

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet